Podzemie pod vežami – Mincovníčkovo

0
8169

Mincovníčkovo v Liptovskom Jáne ponúka fascinujúcu múzejnú expozíciu, ktorá veľmi milým spôsobom vie aj tým najmenším objasniť príbeh života mince. Prečo fascinujúcim?

Lebo tím nadšencov, ktorí túto expozíciu spravujú, tomu naozaj „predali“ svoju dušu. Výklad je vtipný, výstižný a zaujímavý.

Príchod k domčeku ako z rozprávky.

Auto parkujeme bezplatne v tesnej blízkosti domčeka s expozíciou. Už pri príchode do prvej miestnosti cítime závan minulosti. Za malým pultíkom skrášleným všakovakými remeselnými a ľudovými drobnosťami sa pýtame na najbližší voľný termín. Máme šťastie, práve teraz nemajú nahlásenú žiadnu objednanú skupinku a tak už o pár minút sme na rade.

Ako prvé dostávame do rúk baterky. Deťom sa to veľmi páči a s očakávaním v očiach  sa pýtajú čo nás dnes čaká a či tam bude zima ako v neďalekej Stanišovskej jaskyni (srašidelné video o jaskyni TU). Náš sprievodca s úsmevom odpovedá, že určite to v zdraví prežijeme aj v krátkych letných rukávoch.

Vchádzame do druhej miestnosti tohto krásne zrekonštruovaného starého domčeka. Usádzame sa za kovový lispríbeh mince začína. Dozvedáme sa o kovoch (zlato, striebro a meď), ktoré sa na výrobu mincí používali aj o tom ako sa kvôli ich obrovskému zdraženiu postupne zamenili za iné kovy. Pozorne si prezeráme raznicu a popritom je nám vysvetlený aj celý mechanizmus lisu, ktorý už o chvíľku vdýchne život tej našej minci. Deti majú za úlohu si dať ruky za chrbát, čo zvyšuje ich zvedavosť, keďže očividne sa ide diať niečo nebezpečné. Celý proces nakoniec trvá len kratučko a naša minca je na svete.

Podzemná štôlňa

Po tomto zážitku vstávame, zasvecujeme svoje baterky a prehliadka pokračuje tunajšej zrekonštruovanej bani. Na cestu nám svietia len naše baterky a vo výklenkoch rozmiestnené olejové kahance. Tma a príjemný chlad dotvára tú správnu atmosféru na našej ceste v hlbinách zeme.

Už vieme ako sa mince razili aj kde sa ťažili a teraz sa dozvieme ako sa niektoré rudy, teda najmä tie ťažšie ako je zlato, medzi ostatnými získavali prúdom vody. Deti fascinované ukážkou s vodou stáli ako prikované a pozorne počúvali výklad. Na záver si ešte svojimi baterkami posvietili na trblietavé čiastočky, ktoré tam ostali.

V kováčskej dielni.

V minulosti sa obyčajný ľudia so zlatom tak nestretávali ale zato iný kov opracovávali veľmi často. Tým kovom bolo železo, ktoré využívali vo svojom každodennom živote. V zrekonštruovanej kováčskej vyhni, v ktorej sú všetky pomôcky, nástroje aj mechy na rozdúchania ohňa originálmi od majstra kováča Rybáka z Partizánskej Lupče, vidíme celý proces až po rozžeravenie kovu a jeho následného opracovávanie.

Dražba mince.

Celý príbeh mince je za nami a naša prehliadka už skoro končí. V rukách sprievodcu sa ligoce spomienka – originálna minca, ktorú pred našimi očami vyrobili. V tom začína dražba, do ktorej sa pravdaže radi zapájame. Kováčske kladivo postupne odbíja jednotlivé sumy. V miestnosti lietajú sumy a k tomu vety „po prvé… , po druhé…. a ….. po tretie – predané“. Minca je nakoniec naša – a moja zberateľka (už ich má doma niekoľko) má veľkú radosť!  Ešte hrboľatý podpis pravým husím perom do dražobnej knihy a náš výlet je u konca.

Záver

Tento výlet ako mnoho iných z Liptova všetkým odporúčame. Je vhodný naozaj pre všetky vekové kategórie a každá z nich si z neho odnesie iný zážitok. Moja trojročná si najviac pamätá baňu a tá osemročná zase razenie samotnej mince.  Prehliadka je nenáročná, na chôdzu veľmi krátka ale na zážitky vďaka pútavému výkladu nezabudnuteľná.

Ak ste väčšia skupinka, určite si svoj termín dohodnite dopredu a vyhnete sa tak možnému plnému termínu. Všetky potrebné informácie nájdete na ich stránke. Prehliadka z výkladom býva približne každých 40 minút a otvorené majú denne od 10tej do 16 tej.

 

Základné informácie:

MINCOVNÍČKOVO

Pod vežami 150, Liptovský Ján
Tel.: +421 908 640 061
E-mail: info@sibir.sk
Web: www.podvezami.sk

 

SHARE
Previous articleVilla Betula na Liptove
Next articleKúpalisko Aquaruthenia Svidník
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!