Po stopách Amélie z Montmartru

0
6863

V Paríži som sa prechádzala po stopách Amélie z Montmartru. Ten kto tento film nepozná, nepochopí.

Bola to láska na prvý pohľad a o nej ale nie len o nej je aj tento veľmi nezvyčajný film.

Film Amélia z Montmartru.

Nádherná ale svojská romantická komédia o dievčati, Amélii Poulainovej, ktorej určité životné okolnosti súvisiace s rodičmi spôsobili, že detstvo prežila vo svojom vlastnom svete bez kontaktu s inými deťmi. Keď vyrástla, stala sa čašníčkou na Montmartri, kde žila svoj jednoduchý život.

Dni si spríjemňovala malými ale zato veľmi svojskými radosťami. Zbožňovala rozbíjanie krusty na crème brûlée čajovou lyžičkou, vo výklade obchodu s ovocím a zeleninou jej ruka často vkĺzla do pripraveného vreca so zrnom, upokojovalo ju hádzanie kamienkových žabiek na kanáli Sv. Martina a pri pohľade na Paríž sa rada zamýšľala nad počtom ľudí, ktorí v danej v danej chvíli dosahovali orgazmus 🙂.

Jej život sa zmenil v okamihu, keď našla krabičku v tajnej skrýši vo svojej kúpeľni a potom stretla i jeho…

Amélia z Montmartru – crème brûlée
Amélia z Montmartru a jej malé radosti
Amélia práve háda, koľko ľudí v Paríži dosahuje v danej chvíly orgazmus .-)

V nasledujúcich riadkoch sa prenesieme na čarovné zákutia, ktoré sa vo filme objavili a ktoré vám odporúčam pri návšteve Paríža neprehliadnuť.

Stanica metra Abbesses 

Na tejto stanici Amélia niekoľkokrát čakala na metro. Tu stretla i slepého muža s gramofónom, ktorému darovala pár drobných a ktorý sa v príbehu objavil hneď niekoľkokrát.

Amélia a slepec na stanici Abesses
Amélia dáva slepcovi pár drobných na stanici metra

A presne na tejto stanici metra zbadala po prvý krát i jeho.

Po stopách Amélie z Montmartru
Amélia po 1x stretáva Nina

Abbesses je jednou z najkrajších a najstarších staníc metra v Paríži.

Nachádza sa 36 metrov pod povrchom, čím je aj najhlbšou stanicou v Paríži. Ak sa vám pošťastí vystupovať z metra práve na tejto stanici, zabudnite prosím na výťah a vybehnite hore po schodoch. Steny schodiska smerom nahor lemujú krásne maľby výtvarníkov z Montmartru. Samotný východ z metra zdobí starobylá brána, ktorá je jednou z posledných originálov svojho druhu navrhnutá ešte architektom Hectorom Guimardom. Ďalšie jeho diela v secesnom štýle je možné obdivovať napríklad v múzeu Orsay.

Schodisko nahor v stanici metra Abbesses
Starobylá vstupná brána – metro Abbesses

Stanica metra s názvom Abbesses sa nachádza na linke číslo 12

 

Kaviareň U dvoch mlynov.

Veľká časť filmu sa odohrávala v malej kaviarni U dvoch mlynov, ktorú vlastnila bývalá cirkusová krasojazdkyňa. Filmové osadenstvo celej kaviarne bolo veľmi excentrické a týkalo sa to nielen zamestnancov ale aj hostí.  Amélia tu pracovala ako čašníčka a mala to tu veľmi rada.

Záber z filmu 🙂

Kaviarnička doteraz existuje ale žije už len zo svojej zašlej filmovej slávy. Priestory sú strohé a obsluha typicky francúzska. Napriek tomu povestné crème brûlée tu majú výborné. A ak ste naozajstným fanúšikom tohto filmu, a pamätáte si na príbeh, ktorý sa odohrával na toaletách, určite si tu „odskočte“, čaká tam na vás milé prekvapenie.

Kaviareň U dvoch mlynov – Café des deux Moulins
Café des deux Moulins vo vnútri
Café des deux Moulins v súčasnosti.
Spomienky na Améliu a trpaslíka jej otca i na toaletách kaviarne.

Adresa: Café des deux Moulins, Montmartre, 15 Rue Lepic

 

Obchod s ovocím a zeleninou

Jeden z vtipnejších príbehov odohrávajúcich sa počas filmu, sa týkal malých pômst, ktoré Amélia spôsobovala zlému majiteľovi obchodu so zeleninou pánovi Colignovi zato, že týral svojho učňa Luciena. Svojimi šikovnými trikmi ho tým privádzala do úplného zúfalstva.

Pán Coligno s pomocníkom Lucienom.

Obchod stále funguje a nachádza sa neďaleko známeho parku Emile Goudeau, kde bývali a tvorili významní umelci ako Picasso, Renoir vo svojej ateliérovej ubytovni s názvom Le Bateau Lavoir.

Au marché de la Butte v súčasnosti

Adresa: Au marché de la Butte, Montmartre, 56 Rue des trois frères

 

Námestíčko pod Sacré-Cœur

Kam s deťmi v Paríži
Sacré-Cœur

Priamo pod schodmi baziliky Sacré-Coeur sa odohrával veľmi napínavý príbeh, kedy Amália v štýle tajnej agentky so šatkou na hlave a v tmavých okuliaroch volala Ninovi z telefónnej búdky. Telefónna búdka bola len filmovou rekvizitou ale okolie tohto filmového okamihu existuje v celej svojej kráse.

  • Okolité schody smerujúce k Sacré-Coeur, po ktorých Nino utekal, keď hľadal Améliu.
  • Ďalekohľad z ktorého Nino pozoroval Améliu ako mu išla vrátiť fotoalbum s fotkami z automatov
  • Typický francúzsky kolotoč, ktorý sa objavil v pozadí telefonujúceho Nina a ktorý dodnes robí radosť najmä deťom.

 

Rue Saint Vincent

Úvodná scéna s muchou a záverečná scéna so zaľúbeným párom na motorke bola natočená na nenápadnej ulici rue Saint Vincent, ktorú zdobí starobylý rímsky akvadukt.

Je to jedna z najkrajších častí na Montmartri a preto mi nedá neopísať aspoň jeho najbližšie okolie. V strednej časti, kde sa ulica križuje s ulicou rue des Saules stojí za povšimnutie nenápadný kabaret Au Lapin Agile, ktorý tu stál už v roku 1860 a veľmi rád ho navštevoval Picasso, Utrillo, Apollinaire i mnoho ďalších umelcov. Oproti kabaretu je cez plot vidieť malebné súkromné vinice Clos Montmartre, ktoré ročne vyprodukujú asi 1500 fliaš veľmi žiadaného vínka. Pár metrov smerom hore pozdĺž viníc stojí jeden z najfotografovanejší domov, kaviarnička Maison Rose. Vyrastal tu  Marico Utrillo, na alkohole závislý ale Degassom či Renoirom podporovaný umelec.  A pokračujúc smerom nadol od ružového domu sa nachádza podľa mňa najkrajšia ulica v Paríži s názvom Rue de l’Abreuvoir.  

Rue Saint Vincent
Ulica Rue de l’Abreuvoir s kaviarňou Maison Rose

 Adresa: ulica Rue Saint Vincent na Montmartri

 

Stanica metra Lamarck-Caulaincourt

Zaujímavá stanica metra s dvojitým schodiskom ku ktorej Amélia priviedla nevidiaceho muža a cestou mu opisujúc všetky krásy a zákutia neďalekej ulice. Nevidiaci pán bol s milého stretnutia nadšený a Amélia budujúc si presvedčenie ženy, ktorá všetkým pomáha, sa cítila nadmieru spokojná.

Stanica metra Lamarck-Caulaincourt

Adresa: stanica metra Lamarck-Caulaincourt je na linke číslo 12 v 18-tom parížskom obvode.

 

Palace Video

Sex shop, v ktorom Nino pracoval a do ktorého ho Amélia prišla po prvý krát hľadať.

Tento obchod stále funguje ale čo sa v ňom presne predáva vám bohužiaľ neviem povedať, keďže na overenie týchto priestorov som odvahu nenabrala :-). Recenzie na google však majú viac ako pozitívne :-). Obchod sa nachádza v blízkosti slávneho Molin Rouge, ktorého večerné predstavenie som však zažila a určite odporúčam.

Adresa: Toys Palace, 37 Boulevard de Clichy, 75 009 Paris

 

Teraz sa už prenesieme mimo Montmartru a budeme sa zoznamovať s rôznymi inými časťami v Paríža a jeho okolia, ktoré sa vo filme objavili.

Stanica metra La Motte-Piquet Grenelle

Toto stanicu mám na skok od domu a využívam ju pomerne často. Napriek tomu až po 2 rokoch som si uvedomila, že presne táto stanica bola vo filme použitá v časti, kde Nino vyvesil plagáty pre Améliu a ona ich tam prišla všetky strhnúť.

Stanica metra La Motte-Piquet Grenelle
Amélia s plagátom v pozadí
Stanica metra

Adresa: stanica metra s názovom La Motte-Picquet – Grenelle v 15-tom obvode, prechádzajú ňou linky číslo 6,8 a 10.

 

Trhovisko Rue Mouffetard

Na trhu v Rue Mouffetart sa odohrávala veľmi emotívna situácia, pri ktorej pán Bretodeau našiel svoju krabičku s detskými hračkami, ktorú tam do búdky narafičila Amélia. Z diaľky potom pozorovala ako ju tam našiel.

Trh je v tomto kúsku Paríža skutočný avšak telefónna búdka tu neexistuje, opäť išlo len o filmovú rekvizitu.

Adresa: Rue Mouffetard Market, 139 Rue Mouffetard, Paríž

 

Pont des Arts

V momente, keď Amélia odovzdala krabičku spomienok z detstva svojmu majiteľovi, cítila sa akoby spasila celý svet. Presne v tomto okamihu kráčala po moste na ktorom v minulosti zaľúbenci z celého sveta zanechávali svoje odkazy formou visiacich zámkov so svojimi iniciálami.

Pohľad z Pont des Arts
Pohľad na múzeum Louvre
Institut de France v pozadí
Zámky od zaľúbených na Pont d’ Arts

Dnes je už most zrekonštruovaný a zámky od zaľúbencov na ňom už vo veľkom počte nenájdete. Napriek tomu sa tu stále schádzajú zaľúbení ľudia zo širokého okolia.

Adresa: Most v Paríži: Pont des Arts

 

Kanál Saint-Martin

Okamih, ktorý vo filme vo mne zanechal naozaj silné dojmy bol práve ten, ktorý sa odohrával na mostíku nad kanálom Staint-Martin. Je zvláštne, že rovnako silné dojmy vo mne zanechala i plavba samotným kanálom Saint Martin, na ktorú odvtedy beriem skoro všetky naše návštevy.

Počas vyhliadkovej plavby po kanáli Saint-Martin sa prechádza cez 9 plavebných komôr, prekonáva sa výškový rozdiel 26 metrov a okrem otváracích mostov tu je aj 2 kilometrová časť priamo v kanáli popod bulvár Richard-Lenoir. Skvelý zážitok!

Plavba kanálom v časti pod bulvárom
Plavba kanálom Saint Martin v časti pod bulvárom
Kanátl Saint Martin v PARÍŽI
Pohľad z lode na kanáli Saint Martin

A teraz späť opäť k filmu. Presne do tohto kanála hádzala smutná Amélia do vody žabky – ploché kamienky, ktoré zbierala počas celého filmu do svojho vrecka.

 

Au Clown de la République

Karnevalový kostým v štýle Zorra Pomstiteľa, ktorý si Amélia vymyslela pre hru s Ninom, si Amélia požičala v požičovni, nachádzajúcej sa neďaleko kanála Saint-Martin.

Obchod s kostýmami a karnevalovými maskami tu stále stojí a slúži rovnakému účelu ako vo filme.

Adresa: Au Clown de la République, 11 Boulevard Saint-Martin, 75 003 Paris

 

Východná časť stanice – Gare de l’Est

Na tejto obrovskej stanici došlo k rozuzleniu tajomstva o záhadnom mužovi, ktorého roztrhané fotky sa objavovali skoro na všetkých foto-búdkach v Paríži. Pamätáte sa kto nim bol? Bol to opravár!

Samotná kabínka na fotky z filmu tu neexistuje ale veľmi podobných tu nájdete ako na naždej väčšej stanici hneď niekoľko.

Adresa: stanica Gare de l’Est, Place du 11 novembre 1918, 75010 Paris

 

Akvadukt v Arcueil-Cachan 

Náhodne som našla i Aquadukt, ktorý sa však nenachádza priamo v Paríži.

V zábere vo filme sa objavil počas cesty Amélie k rodičom nemožného majiteľa obchodu s ovocím a zeleninou, u ktorých chcela zistiť meno osoby bývajúcej v jej byte pred 50-timi rokmi. Predpokladala, že práve tejto osobe patrí tajomná krabička so spomienkami z detstva.

Adresa: RER B, stanice Arcueil-Cachan

 

Katedrála Notre-Dame

Nie každý si všimne túto krátku ale veľmi závažnú epizódu zo začiatku filmu. Amélia každý rok chodí so svojou mamou do Notre Dame, aby tam zapálila sviečku a poprosila o malého bračeka. Jedného dňa, keď vychádzali z katedrály, Margaréta, turistka z Quebecu, práve páchala samovraždu, pri ktorej skočila zo strechy katedrály. Bohužiaľ spadla priamo na matku Amélie, ktorá na mieste zomrela. Jej život sa od vtedy úplne zmenil…

pohľad na veže ešte pred požiarom
Katedrála Notre Dame

Katedrála bola jednou z najnavštevovanejších miest na svete. Od požiaru v apríli 2019 je  pre verejnosť zavretá. Už niekoľko týžňov je celá obklopená lešením, takže predpokladám, že opravy už začali.

Adresa: Notre Dame, 6 Parvis Notre-Dame – Place Jean-Paul II, 75004 Paris

Ak sa niekedy vydáte po stopách Amélie z Montmartru, nezabudnite na ploské kamienky vo vrecku, budete sa cítiť ako hrdinka z filmu. Napríklad si jeden nájdite na každom zo spomenutých miest – Amélia ich zbierala tiež počas celého filmu.

 

  

Na záver spomeniem nie miesto ale maľbu, ktorú vidíme naprieč celým filmom.

Ide o obraz, ktorý sa sklenený muž snaží už po niekoľký krát namaľovať. Bohužiaľ jedna osoba mu stále uniká a nevie zachytiť jej výraz. Svoje nejasnosti súvisiace s tajomnou ženou na obraze konzultuje a zároveň i zosobňuje v Amélii, čo jej na záver prinesie rozvahu urobiť správny krok vpred a dať šancu Ninovi aby ju ľúbil.

 Originálny obraz s názvom Raňajky veslárov mamaľoval slávny impressionista  Pierre-Auguste Renoir.

Paríž má svojim návštevníkov vždy čo ponúknuť . Ak sa vyberiete do Paríža aj s deťmi, nezabudnite im pribaliť nášho INTERAKTÍVNEHO DETSKÉHO TURISTICKÉHO SPRIEVODCU PARÍŽOM, kde v časti o Monmártri nájdete celú trasu, ktorá vás povedie nielen uličkami ale i ich legendami, príbehami a malebnými zákutiami.

Sprievodca Parížom

Pre nákup klikni na: DETSKÝ SPRIEVODCA PARÍŽOM.

SHARE
Previous articleTajné písmo mliekom
Next articleDetský sprievodca Bratislavou
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!